Pressemelding -
SiO får 331 millioner til studentboliger i Oslo: — Dette er helt fantastisk for studentene
Studentsamskipnaden SiO har fått tilsagn om 331 millioner kroner i tilskudd fra Regjeringen og Husbanken til bygging eller rehabilitering av totalt 656 studentboliger.
— Dette er helt fantastisk for studentene i Oslo! Tilskuddet bidrar til at vi kan sikre et rimelig, tilgjengelig og bærekraftig studentboligtilbud. Det er ekstra viktig i en tid hvor bolig- og leiemarkedet for studenter er ekstra presset, sier Eilif Tanberg, student og styreleder i SiO.
Studentboliger for fremtiden
Mye av tilskuddet som SiO får går til bygging og rehabilitering av studentboliger i Nydalen og på Kringsjå.
Nye og rehabiliterte studentboliger gir oslostudentene et godt hjem og bidrar samtidig til å oppfylle viktige bærekraftmål med gode miljøtiltak.
— Bærekraft er en viktig satsning for SiO. Tilskuddet bidrar til at vi kan bygge flere studentboliger for fremtiden og ivareta både sosial boligutvikling, redusert husleie for studentene og lavere klimagassfotavtrykk ved å rehabilitere de eldste byggene våre, sier Andreas Eskelund, administrerende direktør i SiO.
Nydalen Studentby har en sentral beliggenhet nær BI, kollektivtilbud og Akerselva.
SiO har fått støtte til seks nye boliger i et stort byggeprosjekt SiO har i Nydalen hvor totalt 478 nye studentboliger vil stå klare i 2026. SiO har også fått støtte til 102 allerede ferdigstilte studentboliger i Nydalen.
Grønt studentboligprosjekt i grønne omgivelser på Kringsjå
SiO får støtte til å totalrehabilitere 325 studentboliger i den populære studentbyen på Kringsjå, nær Nordmarka. Her har SiO et omfattende rehabiliteringsprosjekt med stort fokus på bærekraft.
— Vi er glade for at vi får tilskudd til rehabiliteringen på Kringsjå. Ved rehabiliteringen får byggene lavere behov for levert energi da de får nye varmepumper tilknyttet jordvarme og solceller på taket. Dette er et viktig prosjekt for framtiden som vi er glade for å få støtte til, sier Eskelund.
Dette har SiO fått i tilskudd
— Tilskudd er helt avgjørende for at SiO kan tilby gode og bærekraftige studentboliger til en pris studentene har råd til å betale. Vi jobber hardt for å holde husleia så lav som mulig, og tilskuddene vi nå får er avgjørende for å få til dette. Tilskuddet er derfor en skikkelig gladnyhet for Oslo-studentene, spesielt fordi det er en ekstra krevende boligsituasjon for studentene her, sier student og styreleder i SiO Eilif Tanberg.
SiO får også tilskudd til studentboliger på Vulkan Studentby som åpnet i høst, nederst på Grünerløkka. Den endelige kostnadsrammen for boligprosjektet er fortsatt under avklaring.
SiO har fått tilskudd til disse studentboligprosjektene:
- SiO får tilskudd til bygging av seks nye og 102 ferdigstilte ombygde studentboliger på Nydalen.
- SiO får tilskudd til rehabilitering av 325 studentboliger på Kringsjå Studentby.
- SiO får tilskudd til 223 studentboliger på nye Vulkan Studentby.
Emner
Kategorier
Regions
Studentsamskipnaden SiO leverer tjenester til over 76 000 studenter ved 27 læresteder i Osloregionen. SiOs ambisjon er å gjøre Oslo til Norges mest attraktive by å studere i, gjennom å bidra til by- og campusutvikling og et attraktivt boligtilbud. SiO tilbyr ca 9000 studentboliger, helse-, rådgivning- og foreningstjenester, barnehageplasser, serveringssteder og et bredt treningstilbud gjennom SiO Athletica. SiO har 866 medarbeidere (432 årsverk) og en omsetning på om lag 1,4 milliarder kroner. www.sio.no.